вторник, 17 декабря 2024 г.

 Хто придумав пазли?

У 18 столітті у Лондоні проживав відомий гравер Джон Спілсбері, який займався виготовленням географічних карт. 

У 1760 році йому на думку спала оригінальна ідея – він виготовив дерев’яну карту світу, розпилявши її на безліч шматочків неправильної форми. 

На уроках географії учні повинні були скласти докупи окремі шматочки розпиляної карти. Перемішані елементи розпиляної карти було надзвичайно важко зібрати без ретельного вивчення нанесеного на їхню поверхню зображення, що спонукало до глибокого вивчення географії. Так виникли перші пазли (в англомовному варіанті термін «puzzle» означає «загадка», «головоломка»).

Карти-іграшки Спілсбері продавав багатим людям як інструмент для навчання дітей географії.

Незважаючи на надзвичайно високу ціну, яка доходила до суми місячного окладу середнього лондонського робітника, перші пазли дуже добре розкуповували.

Помітивши, що укладання пазлів подобається дітям, їх почали виготовляти з найрізноманітнішими дитячими картинками, чи казковими сюжетами.

 Дорослі також часто стали проводити свій час за укладанням пазлів, тому для них почали випускати картинки великих розмірів і з багатьох шматочків, кількість яких іноді перевищувала десять тисяч, а час на складання повної картинки обліковувався декількома тижнями, чи навіть місяцями.

Серед тем, які були найбільш популярними в цей час – портрети багатих людей, картини великих битв, сюжети з Біблії, хронологічні події. 

Лише в кінці 19 століття, з розвитком технологій, дерев’яну основу замінили на картон, що одразу ж привело до суттєвого здешевлення вартості головоломки. У 1909 році компанія Parker Brothers першою розпочала фабричне виробництво пазлів, які набували все більшої популярності в усьому світі як серед дітей, так і серед дорослих.

Економіка пазлів

Перші пазли були дуже дорогими. Адже їх розрізали вручну, відрізаючи по 1 шматочку за один раз. У 1908 році головоломка із 500 деталей коштувала 5 доларів. При цьому середня зарплата робітника за місяць становила 50 доларів. Продаж нової іграшки став настільки прибутковим, що низка компаній з виробництва іграшок, після початку випуску пазлів незабаром закрили решту напрямків і повністю зосередилися на цьому виробництві.

У світі головоломок

У 1930 роках до уваги покупців представила свої пазли компанія Par Puzzles. Це були індивідуальні головоломки, створювані на замовлення кінозірок і навіть королівських осіб. Вони створювалися у вигляді фігурок, а не прямокутного полотна. Головоломку доповнювали написами, таємними назвами. Компанія рекламувала свої роботи, як такі, що найшвидше збираються.

Розміри та кількість елементів

До Книги рекордів Гіннесса занесена колекція «Пам'ятні моменти Діснея», що складається з більш ніж 40 тисяч деталей. Це найбільша у світі головоломка, що серійно випускається, як за кількістю деталей, так і за розміром. Але це не єдиний великий пазл. Сьогодні на торговому майданчику Amazon батьки купують пазли собі і дітям на свято розміром 51-53 тис. шт. Серед них «27 чудес світу», «Дикі тварини», «Кругосвітня подорож» та інші.

Навіщо потрібні пазли

На думку психологів, поки дитина складає головоломку, вона аналізує, розвиває логічне мислення, навчається працювати з образами та квітами. Пазли розвивають пам'ять, а також здатність планувати, перевіряти ідеї та вирішувати проблеми.

  

Комментариев нет:

Отправить комментарий