среда, 1 января 2025 г.

 Різдво — це незабутнє свято

Історичний факт: християнське Різдво запозичене з давніх язичницьких культів. У дохристиянських релігіях так само святкувались народження богів – у давніх єгиптян святкували народження Осіріса, у давніх греків – бога вина Діоніса тощо. І дати цих днів народжень припадали традиційно на закінчення грудня – початок січня.

Мало хто знає, але у 200 році Різдво святкували не 7 січня, а 26 травня. Потім ця дата в 320 році перенеслася на 25 грудня. Через те, що цей день заведено було вважати днем народження сонця. Католики не залишили дану традицію і зустрічають Різдво 25 числа.

Наші предки, перші християни, не вірили в цей день і категорично не святкували Різдво. Вони визнавали лише Великдень і Богоявлення.

«На противагу поширеній думці, у Біблії не вказана точна дата народження Ісуса». Офіційним церковним святом Різдво Христове стало у ІV столітті, і папа Юлій І, «за випадковим збігом» присвятив його 25 грудня – дню язичницького свята під назвою Сатурналії.

Насправді точна дата народження Ісуса Христа невідома! Римська католицька церква обрала 25 грудня для вшанування дня народження Ісуса, якого християни вважають. Християни вірять, що Ісус народився в хліві в містечку Віфлеєм, яке розташоване на території сучасного Західного берега річки Йордан.

На території Київської Русі Різдво почали святкувати у Х столітті, незадовго після хрещення. Проте всі свята у той час цілеспрямовано змішували із звичними народу – язичницькими святами. Так сталось із Різдвом – яке припадало на давнє свято Коляда.

Не всі християни відзначають Різдво в один і той самий день. Наприклад, у Грузії, Сербії, на росії Різдво святкують 7 січня. Також Єрусалимська та Українська (а також УГКЦ) церкви також святкують цього дня. Це відбувається через розходження в календарях — юліанський календар, яким користуються деякі православні церкви, на 13 днів відстає від григоріанського календаря.

В Україні 25 грудня почали офіційно відзначати Різдво лише з 2023 року після реформи церковного календаря ПЦУ. 

У переддень Різдва 1914 року ворогуючі сторони на Західному фронті Першої світової війни припинили стрілянину й заспівали різдвяні гімни, а зранку німецькі та британські вояки навіть обмінювалися рукостисканнями та подарунками.
Слово “Christmas” походить від староанглійської фрази Cristes maesse, що означає “меса Христа”.

Що означає скорочення “Xmas”? 

Багато хто вважає, що це сучасне скорочення, але воно з’явилося ще у XVI столітті! Літера “X” символізує грецьку літеру “Хі” — першу літеру грецького слова “Христос” (Χριστός).

 Коли святкують Різдво 24 чи 25 грудня?

Різдво святкують 25 грудняСаме в цей день дітки зранку шукають подарунки під ялинкою або у святкових шкарпетках. Так на Різдво вітаються українці: «Христос народився!» – «Славімо Його!»
24 грудня – це Святвечір, коли збираються за святковою вечерею, готують кутю та 12 пісних страв, колядують.

  

Комментариев нет:

Отправить комментарий