суббота, 31 августа 2024 г.

Чому навчальний рік починається 1 вересня

Традиційно навчання в Україні, як і у ще 122 країнах, розпочинається 1 вересня. Але ця дата не випадкова і вона має цікаву історію.

 Вважається, що

Вперше рахувати початок року з початком осені стали з 1492 року. Новий рік 1 вересня збігається із церковним початком року. А оскільки у ті часи усі школи були при церквах, то й логічно, що навчання в них починалося за церковним календарем - тобто 1 вересня

 А ви знали, що  

У 325 році імператор Римської імперії Костянтин Великий вирішив починати Новий рік з 1 вересня. Цю традицію запозичили й інші країни, а у кінці ХV ст. вона з'явилась і на теренах сучасної України. Тоді вперше рахувати початок року з початком осені стали з 1492 року.

Проте цікаво знати, що

За часів правління Петра Новий рік перенесли на січень. Але от навчальний рік у гімназіях, університетах і школах не змінився. Лише у селах навчання починалося з 1 грудня.

Разом із цим на території України до середини 30-х рр. XX ст. початок навчального року коливався. Зазвичай діти йшли на навчання після завершення польових робіт.

Коли починається навчальний рік в інших країнах

В Україні та ще 122 країнах світу діти йдуть до школи першого вересня, у 43 країнах новий навчальний рік починається першого січня, ще у 16 країнах початок навчання припадає на березень. Що стосується інших країн, то в них немає єдиної дати.

Цікаві факти про День знань

* Одним з ініціаторів введення і автором назви свята став радянський педагог Федір Брюховецький. Він поклав традиції першого і останнього дзвоників.

* Першокласники Німеччини у День Знань приходять до школи не з квітами, а з великим різнокольоровим пакетом. Цій традиції майже 150 років. Напередодні свята діти майструють конусоподібний пакет, в який батьки кладуть солодощі та потрібні для навчання речі; вже сидячи за партою, першокласники можуть розгорнути яскравий шкільний подарунок і подивитися, чим цікавим його наповнили батьки. 

* В давнину 1 вересня відзначалося як свято жнив.

* Найдовший урок був зареєстрований в Австралії. Тривав він 54 години. Весь цей час професор начитував свій лекційний матеріал студентам.

А ви знали, що  

1 вересня як державне свято було засновано у 1984 році указом Президії Верховної Ради СРСР "Про оголошення 1 вересня всенародним святом – Днем знань". У незалежній Україні свято було офіційно встановлено 13 травня 1993 року.


Але також цікаво

З приходом радянської влади, а разом із нею й обов’язкової початкової освіти, усі діти віком 8-10 років мали йти до школи восени. Але День Знань у різних навчальних закладах відбувався по-своєму. Так, діти у міських школах поверталися за парти із середини вересня. А сільські дітлахи долучались до шкільної науки вже з кінця жовтня, по завершенні робіт у полі, на городі.

У 1932 р. тогочасний Уряд УРСР прийняв рішення поєднати свято Міжнародного юнацького дня із Днем початку нового навчального року. Так 1 вересня 1933 р. всі діти в школах радянської України сіли за парти.

У 1935 р. з метою уніфікації шкільної системи освіти була прийнята спеціальна постанова. Згідно з цим нормативним документом Початок нового навчального року (День знань) був єдиним для усіх навчальних закладів — 1 вересня.

ОГО-ГО!!!

Історичні документи свідчать, що початок навчального року  відзначався дуже помпезно, включаючи навіть вуличні демонстрації учнів та педагогів (звичайно, до початку ІІ світової війни).

Помпезні демонстрації з нагоди початку нового навчального року зникли до початку 60-х років ХХ ст.. Замість них зявилися шкільні лінійки.

Використані джерела:

https://op.ua/news/blogi/chomu-den-znan-1-veresnya

https://www.rbc.ua/rus/styler/nikoli-zdogadalis-os-chomu-navchannya-rozpochinaetsya

https://u-news.com.ua/153222-nikoly-b-ne-zdogadalys-os-chomu-navchannia-rozpochynaietsia-1-veresnia.html -

https://itvmg.com/news/1-veresnya-chomu-navchannya-v-ukraini-pochinaetsya-same-tsoho-dnya-89233

https://nubip.edu.ua/node/133013 

  

Комментариев нет:

Отправить комментарий