четверг, 3 апреля 2025 г.

 Найменша хребетна тваринка на Землі

Не можу сказати, що я в захваті від жабок, швидше – навпаки. Однак є речі, які дивують, не дивлячись на мої уподобання. Сподіваюсь, сьогоднішня публікація буде цікава і для вас, мої знайомі і незнайомі читачі.

Чи знаєте ви, що найменшою твариною на Землі вважається маленька жабка з НовоїГвинеї.

Представники цього виду були виявлені у серпні 2009 року геологом і екологом Крістофером Остіном і аспірантом Еріком Ріттмейєром під час експедиції з вивчення видового розмаїття Нової Гвінеї.

Вчені зробили вражаюче відкриття вони знайшли найменшу жабу на планеті. Ця крихітна істота здивувала дослідників своїми розмірами, які порушують усі уявлення про можливі межі природи.

Знахідка була зроблена на південному сході острова в околицях селища Amau Village. Вночі дослідникам вдалось записати звуки, які видавав новий вид і які не були схожі на звичайне кумкання жаб, а більше нагадували стрекотання комах.

Забарвлення жабки в основному коричневе. Довжина дорослої особини становиться в середньому 7,7 міліметрів.

Жабка Paedophryne amauensis, що сидить на монеті 10 центів США (діаметр 17,91 мм).


Місцезнаходження позначене червоною крапкою

 З довжиною всього 6,95 міліметра ця жаба настільки мала, що могла б легко поміститися на кінчику пальця і навіть менша за деякі види мурах. Попри розмір, що нагадує цвіркуна, це не комаха, а один із найдрібніших відомих хребетних на Землі.

 
"Існує незліченна кількість невідомих крихітних жаб ", розповів куратор герпентології Музею природознавства Данії Марк Шерц.

Він додав, що знайти ці маленькі види надзвичайно складно.Рекорд найменших хребетних раніше належав новогвінейській жабі Paedophryne amauensis (7 мм) і прісноводній карликовій рибі-бичку (7,9 мм).                                                   

Більше інформації можна подивитись тут:

https://news.online.ua/rozmirom-z-muraxu-iak-vigliadaje-naimensa-zaba-na-zemli-886646/https://news.online.ua/rozmirom-z-muraxu-iak-vigliadaje-naimensa-zaba-na-zemli-886646/

вторник, 1 апреля 2025 г.

 Чи варто ненавидіти павуків?

Арахнофобія, або страх павуків, — одна з найпоширеніших фобій.

Щоб зменшити страх перед павуками, важливо розуміти наступне:

Павуки не полюють на людей

Павуки не сприймають людей як здобич і не мають жодного інтересу в нападі на нас. Вони набагато більше бояться нас, ніж ми їх.

Вони намагаються уникати нас

Павуки зазвичай ховаються і не хочуть зустрічатися з людьми. Якщо ви бачите павука, він, швидше за все, намагається втекти, а не напасти.

  

Вони корисні

Павуки є природними контролерами шкідників. Вони допомагають утримувати популяції комах у балансі, зменшуючи кількість мух, комарів, тарганів та інших небажаних комах у наших домівках та садах. За науковими оцінками, павуки щороку споживають від 400 до 800 мільйонів тонн комах по всьому світу.

Підтримання екологічного балансу.

Павуки є частиною харчового ланцюга. Вони є здобиччю для птахів, ящірок та інших тварин, і водночас є хижаками для комах. Це допомагає підтримувати здоров'я екосистем.

Дослідження та медицина.

Отрута деяких павуків досліджується для розробки нових ліків та інсектицидів. Павучий шовк також вивчається за його міцність та потенційне використання в медицині та інженерії.

Тож, замість того, щоб боятися павуків, спробуйте подивитися на них як на корисних та цікавих істот. Розуміння їхньої ролі в природі та їхньої нешкідливості для людей може допомогти подолати арахнофобію та навчитися співіснувати з цими восьминогими сусідами.

Наступного разу, побачивши павука, просто згадайте про його корисну роботу і не чіпайте його.

Більшість павуків в Україні не є небезпечними

Звичайно, є деякі отруйні види павуків у світі, але в Україні більшість павуків, яких ви зустрінете вдома або на вулиці, не становлять загрози для здоров'я людини. Їхня отрута або занадто слабка, або вони не здатні прокусити шкіру.

Практично всі павуки отруйні, але лише деякі небезпечні для людей. Більшість павуків мають отруту, яку використовують для паралізації або вбивства своєї здобичі. Проте, більшість видів павуків мають отруту, яка є занадто слабкою, щоб вплинути на людину, або їхні ікла занадто малі, щоб проколоти людську шкіру.

Павук кусається лише в разі загрози і більшість не можуть прокусити шкіру. Павуки кусають лише в порядку самозахисту, коли відчувають загрозу, наприклад, якщо їх випадково притиснути або схопити. Багато видів павуків мають ікла, однак вони занадто слабкі або короткі, щоб проколоти людську шкіру.

Лише невелика кількість видів павуків має медично значущу отруту для людей.

 Найстрашніше, що могло б статися з павуками – це якби вони зникли. Вчені кажуть, що це призвело б до екологічної катастрофи.

Життя павуків слід цінувати хоча б тому, що кожен з них, як і будь-яка жива істота на Землі, – остання ланка безперервного ланцюжка успішних предків. Вона тягнеться з часів виникнення життя на нашій планеті приблизно 3,8 млрд років тому.